britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

Jamie is selling tickets at a whale watch at a local beach.The tickets cost $24.40 for an adult and $14.50 for a child.Jamie earns a 30% commission on all ticke
what determines easter sunday
Is the product of two perfect squares always a perfect square
The rules and conventions governing correct or polite behavior and communication are called
how many muscles in the human body
What is the term that refers to Adolf Hitler's plan to exterminate all of the jews
sexually transmitted diseases
why is good friday called good friday
how many gallons of blood are in the human body
what is the largest speed this projectile can have without causing the cable to break?