LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Please help. Algebra.
have some points :) 4+4=?
I think I’m be wrong but I think 1) TD QR 2) <—> QR 3) TSR But can somebody check if I’m right or wrong
Explain how a helicopter lifts itself up, from a Newton's 3rd Law perspective,
From your conclusions in part E, how many triangles can be constructed based on the given conditions?
What affects the nervous system? and how does it affect the nervous system?
Christopher said, “I put these in order.” -2.3, 4.75, -8.2, 12, -14.25 Beth disagrees with Christopher. She knows he is wrong. Write a statement the Beth might
HELP!!!!!! Seismic waves travel at different speeds according to type. What is the speed of seismic waves from fastest to slowest? S waves, L waves, P waves L
Vector wants to create a new box for the granola snacks. He wants the new box to be 2 inches wide. The length and the volume should stay the same. How tall shou
With a 20% off coupon, you can get a pair of shoes for $72. What is the original cost of the shoes? $