mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

URGENT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Three advantages of sexual reproduction are: genetic ______ , resistance to unfavorable conditions, and produces diseas
Lena's penny bank is 1/2 full. After she removes 200 pennies, it is 3/10 full. How many pennies can Lena's bank hold?
Which of the following is drug abuse
What were the cause and effects of the fall of the Ottoman Empire
Which of the following is characteristic of Anne Bradstreet's writing style? A. simple language B. elaborate vocabulary C. figurative language D. complex s
Write out the following expressions in words: 1/2(x-2)
Between 1820 and 1920 European indroduction to the east coast of the United States was where
CAN ANYONE HELP WITH HISTORY PLZ WILL VOTER
Which of the following is most likely to result in personal harm or injury during physical activity?
What is the speed of a wave with a wavelength of 3 m and a frequency of .1Hz?