mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Why did Osama Bin Laden and Al-Qaeda plan and execute the September 11th, 2001 attacks on the U.S.
Slope line passing (-4,-7) and (-2,-3)
I have no idea how to solve a or b without a calculator
what is the additive inverse of 24/6​
the teacher rubbed his eyes __after Teaching for hours.(tired/tiredly)​
what word contains the ketters N and Y and a?
In the diagram below, the number in each box is the sum of the two numbers below it work out the missing numbers for boxes A,B and C Pls Answer them all
Insert the correct symbol 5 _ 4
In contrast to the "right-versus-right" ethical dilemma, a(n) (1 point) O Social decision O Ethical decision O Ethical experience O Fiduciary conflict is "right
she spends some money on sweets. (some money). rewrite the following sentence​