s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

A​ long-distance telephone company charges a rate of 6 cents per minute or a 40​-cent minimum charge per completed​ call, whichever is greater. Find the​ cost
When someone justifies a behavior, he or sheA. Claims it was a reasonable thing to doB claims it was an important thing to do C punished whoever was responsible
a vehicle changes its velocity from 90 km/h to a dead stop in 10s. show that its acceleration in doing so is -2.5m/s^2
X+Y-Z=19 2X-3Y+Z=13 3X-5Y-6Z=-15
What is the relationship between anatomy and physiology?
true or false: the people of the Byzantine Empire spoke Greek.
English!! Difference among "get down", "get out", "get off" and "get on" and among "get through", "get over", "get across"?
gerri earns a 9% commission. find gerri’s commission on total sales of $810
What were some of the distinguishing features of civilizations as opposed to early agricultural societies?
Which chloride increases five fold in solubility upon heating to 100 c? question 4 options: silver chloride mercury chloride sodium chloride lead chloride iron