jjiopppotdd2845 jjiopppotdd2845
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Clyde bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?I'm taking a quiz so please give me the answer

Respuesta :

maleeshaw
maleeshaw maleeshaw
  • 02-11-2021
Equation- 1.4 times 4.50
Answer is $6.03
Answer Link

Otras preguntas

frozen lake resort will rent a snowmobile for a flat fee of $35, plus $12 per hour (prorated to the nearest 15 minutes). if kaitlyn and her sister paid extacly
Find the next three terms of the sequence. 4,6,9,13.5, . . . A. 27, 54, 108 B. 20.25, 30.375, 45.5625 C. 15.5, 17.5,19,5
Which item is made from a synthetic material? A.cotton pants B.leather jacket C.tissue paper D.wicker basket
[16POINTS!!!!!!] SOMEONE HELP
Natural selection in a population leads to evolution when: A. every new generation of the population is a new species. B. an offspring does not have all t
SOMEONE PLEASE HELP!!! [ 20 POINTS] SERIOUS ANSWERS ONLY!!!!
Why is analogy a powerful rhetorical device? Select all that apply. The comparison of an object to an abstract idea makes an idea more vivid. The comparison hi
Help please need help
Which quadrilaterals have diagonals that are perpendicular? a.kite, rhombus, and square b.trapezoid, rhombus, and square c.kite, trapezoid, and paralle
Which of the following would be most affected by a change in the atmosphere?