aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Poem about how ones lifestyle can affect the circulatory and respiratory system
Draw a Rectangle with perimeter of 24 inches
what is a lifestyle?
Which one of these items is a nonrenewable resource? a. plant b. tree c. gasoline d. fish
baby , dont get it twisted ....
Ana is constantly in a hurry trying to meet deadlines what is the risk factors and recreational activity
A theory was not originally a hypothesis. true or false?
if joelle multiplied 792 by a positive integer and came up with a perfect square, what is the smallest integer she could have multiplied by?
Solve the inequality T > L plus D all divided by B for D T + B − L > D TB − L > D T divided by B − L > D T times B divided by L > D
Write a polynomial that fits the description: A fifth-degree polynomial with leading coefficient 4