We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

In "The Bracelet," what does the neglected garden represent? a. Ruri's pride in herself b. Ruri's own sense of abandonment c. Ruri's hope for the future d. Rur
Ethan Allen was the commander of the what
im finished with mowing, so you do it for a change. what is mowing?
5 * 7 / 10 the product lies between ?
Anna’s alligator ate apples after August A. Oxymoron B. Alliteration C. Malapropism D. Antithesis
The maintenance of material saved in memory is called __________. a. storage b. processing c. retrieval d. encoding
the progressive movement was sometimes misguided and its interaction with racial minorities because progressive reformers
What must 4 and 2/5's be multiplied by to give 6 and 4/5 (They are both mixed fractions)
A bird flies at a speed of 2.3 m/s if it has 14 j of kinetic energy what is the mass
which of these lines from " full fathom five" makes use of alliteration A.) "Full fathom five father lies" B.) of his bones are coral made C.) nothing of him t