cawyatt5
cawyatt5 cawyatt5
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost? Enter your answer in the box.

Respuesta :

wickerh23
wickerh23 wickerh23
  • 04-01-2017
Your answer is 0.3.  
What you needed to do is take 3.60 and divide it by 3/4.  That is how you get the 0.3 answer.
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the sequence coverage or diverges. If it converges, give the limit. 48, 8, 4/3, 2/9, ...
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?
What are the 3 features of a typical seigneurie
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
How did scientists discover the common structure of cells?
How do you Factor c(squared)-8c ??
What is the mean of 87, 93, 86, 90, and 84?
Why was is difficult for the Arab people to form one nation?