ayannawoodson043 ayannawoodson043
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

6. Three bunches of flowers can be bought for $9.48. Four bunches can be bought for $10.64. Which is the better buy?​

Respuesta :

brittanyflaherty brittanyflaherty
  • 01-12-2021
The better buy would be four bunches for $10.66 because each bunch of flowers would be $2.66 compared to $3.16 per bunch.
Answer Link

Otras preguntas

The words "to run" are ​
Select the correct answer from each drop-down menu. The graphs below show the number of faulty products, y, produced by a company for the first eight months sin
HELP!!!! FAST!!! Which graph represents a reflection of f(x) = 2(0.4)x across the y-axis?
Please help me out if you can
PLZ HELP!!! NEED RIGHT ANSWERS ONLY Which is a powdery substance released by the flowers of certain plants, which also one of the most common allergens? A.
Help with this question, please!
the clinician is seeing a patient complaining of red eye the clinician suspects conjunctivitis
In this triangle, what is the value of x? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box. x =
All of the following are potential effects of clearing land except __________.
If 4^x= 40, then x = ????