aspencer6940 aspencer6940
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peanuts for $7. 50. How much is the cost per pound?.

Respuesta :

ali14446x ali14446x
  • 01-12-2021
It’s 1.333333333333333 per pound

7,50 divided by three
Answer Link

Otras preguntas

Which of these ordered pairs is a solution to the linear inequality y> 3x + 2? (-2,-7) (-1,-5) (2,8) (2,9)
PLEASE HELP!!!! Distinguish the differences between how common sensory distractions can increase your driving risk.
Which option best completes the diagram? Pleasee
Why might an author choose to use a third-person narrator? Apex A. To show the thoughts and feelings of one character B. To tell the story from many diffe
Write an expression to represent: Three more than the product of two and a number xxx.
When supply is higher than the mean price will
The scatterplot shows pairs of final exam grades (x, y) for a group of students. Which statement BEST describes the data? There is no correlation between the ho
true or false one milliliter of water has a mass of 2.00 grams​
What is the antiderivative from 0 to Pi/3 of (Cos(4x)+Sin(4x))^2​
You have 1/4 of a tank of gas and 10 dollars in your wallet. Gas is $2.50/gallon and your car holds 13 gallons. Explain how you would find out how many total ga