28jlocker
28jlocker 28jlocker
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 what does mac and cheese cost per pound?

Respuesta :

lena3056
lena3056 lena3056
  • 02-12-2021

Answer:

It costs $0.4 per pound of mac and cheese.

Step-by-step explanation:

3/7.50 = 0.4

Hope this helped. :)

Answer Link

Otras preguntas

Witch statement gives the correct meaning of the underlined sentince in this paragraph? ( it is supposed to be Don't put all of your eggs in one basket!) Penny
A jacket cost $40 at the store. max pays only .7 of the price because his father works at the store. evan has a coupon for $10 off. explain who will pay less fo
A query is running too long. It should take less than five minutes, but it is running for hours. How would you fix this problem?
What are pros and cons about sodium?
(4x+3y^2)dx+2xy*dy=0 by using integrating fector
The first question. I don't get it.
2 plus 2 equals 4so this for this for this for this for this for this
Help me please I don't get it
New zelanda population is more ethnically dicerse than australias population? T or F
if you get you have 9 questions and you answer 8 right and one wrong that has 4 points what grade would u get