hannagamerplayz21
hannagamerplayz21 hannagamerplayz21
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Henry bought 3 tacos for $5, at this rate how much would he spend for 8 tacos?

Respuesta :

apbasile100 apbasile100
  • 04-01-2022
$13.33

Explanation: divide the 5 dollars by 3 to find out how much each taco cost. Then multiply that by 8 to get 13.33
Answer Link

Otras preguntas

Suppose that an especially harsh storm blankets a town in snow all winter. what would happen in the market for snow-clearing services?
what is the value of p when 2p+10=24
To treat a severe or minor wound, wash the area with soap and water, and then apply direct pressure to it with a bandage or a towel. A. T B . False
Is the Florida scrub a forest or grassland
What is cardiorespiratory endurance?
Memorial day was initially called decoration day. why
what do two equivalent expressions always have in common?
True or false: the ipconfig utility is the tcp/ip configuration and management utility used on unix and linux systems.
What is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and passes through the point (−4, −3)?
What is the name of the country that gained its independence in 2011 from a country to its north?