eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

During which eon did oxygen begin to build up the most in Earth’s atmosphere? Hadean Archean Proterozoic
1. Give three reasons why Jinnah states that Hindus and Muslims are different from one another.
What did Celsius discover that made the Fahrenheit scale not precise enough?
I need help!!! Anyone have discord???
How does something Brian learned in science class come in handy when trying to catch fish
WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!!! How do you manage your screen time?
7. “With his strong, athletic build and fine coordination he is naturally jocular.” a. Jocular is used correctly b. Jocular is used incorrectly
At a constant temperature, the atmospheric pressure p in pascuals is given by the formula p=101.3e^-0.001h, where h is the altitude in meters. What is p at an a
PLS HELP FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST
Which of these scenarios best describe an open account? A: Goods are shipped to the importer with terms of remittance in 30, 60, or 90 days. B: The exporter (se