madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

8x[ -3 x4] = [8x-3 ] x 4
Pugs, are the world's favorite dog right?
How is the US government similar to the Roman Republic? It has a legislative branch with two houses. It has life terms for members of the Senate. It has a syste
what is the brain's response to stimuli that is too cold Adjusting pH Shivering Releasing water All of above
A second number is 7 less than the first number. The third number is twice the first number. If the sum of the three numbers is 321, find the numbers
The first two terms of a sequence are 4 and 12.   If the sequence is arithmetic, what is the next term?   If the sequence is geometric, what is the next term?
Two-Step Inequality Word Problems 91 POINTS
Calculate the value of the function at the x-coordinate one unit to the left of the vertex
1. _______________________ involves the redrawing of electoral boundaries to provide an advantage to one political party over the other. 2. Monaco, Vatican Ci
In what ways does the structure of the mitochondrion relate to its function?