jahthemathmaster jahthemathmaster
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Alex buys 5 pounds of
fruit for $35. How much
does one pound of fruit
cost?

Respuesta :

therealbooette
therealbooette therealbooette
  • 04-02-2022
$7 per pound



$35 divided by 5 = $7


Answer Link

Otras preguntas

In Jane eyre by Charlotte brontë, which of the following is a true statement?
A customer placed an order with a bakery for muffins the baker has completed 37.5% of the order after baking 81 muffins how many muffins did the customer order
solve and check the problem 3x+2=x+17
410 miles on 20 gallons of gas 75 gallons of gas What is the cars gas mileage
Interdisciplinary communication refers to
name someone from the Pamunkey Indian Tribe
PLZ HELP! What Role did the religion in Egypt Play?
60 is what percent of 250
which statement best describes Woodrow Wilson's attitude at the beginning of World War 1
the air we breathe is approximately 21% oxygen.atypical breath has a volume of 450 ml.how many grams of O2 are in a breath of air