im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Domesticated is to wild as
what does a suffix do? a. attaches to the end of a word b. gives the main meaning of a word c. comes at the beginning of a word d. makes a word negative
What is quantitative?
what is the value of the expression 8−2 ? 116 64 −16 164
which conversion factors are used to convert 4km/min to meters per hour?select each correct answer* 1000m/1km*60min/1 h*1km/1000m*1h/ 60min
John has 2456 pennies in his coin collection. He has the same number of pennies in each of 3 boxes. Estimate to the nearest hundred the number of pennies in eac
Just look at the pic and I'll give you points if you answer it Thanks bye
how do archeologists learn about the past?
In a full paragraph, summarize Jefferson’s letter in your own words. Explain why Jefferson’s ideas require a connection between citizens and their government.
factor yo find zeros