antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

Write 2–3 sentences that reflect on how unfair judgment affected you ​
An Easier Way to Study Hard Sign up and get access to over a million step-by-step textbook solutions. Plus, our experts are waiting 24/7 to answer virtually all
PLEASE HELP solve for x
A sub graph is not part of a graph true or false
what is the answer to this problem? simplify 3^5*3^4
Question Bellow Question Bellow Question Bellow Question Bellow Question Bellow ↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓
What is the [h3o+] for a solution at 25°c that has poh = 5.640?
what is the formal role of the states in amending the constitution ​
Joe spends $1.75 every time he buys a snack with his lunch. He has $16.25 to spend. Write an inequality showing how many times (x) that Joe can buy a snack wi
What is 2 divided by 2