braydenbauer100 braydenbauer100
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At a pizza place, a large pizza cost $7.50 and toppings cost $0.50 each. Write an equation the can be used to represent the cost of a pizza, y, which x toppings.

Respuesta :

TheMathCat
TheMathCat TheMathCat
  • 01-03-2022

Answer:

y = 7.50 + 0.50x

Step-by-step explanation:

y is equal to money cost for pizza, 7.50 is the large pizza, and 0.50x is the cost per topping on the pizza.

Answer Link

Otras preguntas

In the case of cancer, uncontrolled cell division is a problem because it A. causes excessive white cell production. B. interferes with other cell replication.
Help please! My maths unfortunately... Does anyone know how I would answer this? I just simply do not know what 'describe each reflection' means. Erm? The shape
how was the Jordan river different from the nile river
A certain plant has a color that can range from green to yellow. Some plants are very green, and some are very yellow, but most are in between. What is most lik
Is 4/9 greater than 1/3
What letter comes next S,M,H,D,M
The 9:3:3:1 ratio of the offspring in Gregor Mendel’s dihybrid crosses led him to conclude that _____________________________. 1)some of the alleles were more a
I need an example of a ratio being a rate
In Western Europe, what city would you find at 53 degrees north and 0 degrees west
Harriet Beecher Stowe's novel Uncle Tom's Cabin Answer was hailed as a marvelous work in the South. communicated the ills the industrial North posed on workers.