nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A sequence is defined by the recursive formula f(n + 1) = 1.5f(n). Which sequence could be generated using the formula? –12, –18, –27, ... –20, 30, –45, ... –18
What is the solution to the following system of equations? 2x + 3y = 6 x + y = 4
What are organisms called that use energy from the sunlight to make food molecules?
At what distance above the surface of the earth is the acceleration due to the earth's gravity 0.855 m/s2 if the acceleration due to gravity at the surface has
At which temperature did yeast cells produce the least amount of gas in 15 minutes
Lucy has 14/6 a cup of yogurt for making fruit parfaits. Each Parfait requires 2/6 of yogurt. How many parfaits can she make. (What is he equation) PLEASE
The area of a square is 161616 square centimeters. how long is each side?
Which of these is an economic goal of united states government policy
Which of the following are possible rational roots of the polynomial function
Before receiving a donated kidney, philip jones was: