goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

What is the significance of the date of this cartoon? What is the name and nationality of the cartoonist? Explain their significance.
What is the nature of the P-O bond in phosphorus pentoxide (P2O5)? A.) nonpolar covalent B.) moderately polar covalent C.) highly polar covalent D.) ionic E.) p
Which sentence correctly uses its underlined relative pronouns? A. The poem paints a image [that] is very gloomy. B. The poem [which] paints a very gloomy image
is it bad being blind
The most preferred surface in lithography is        A. limestone.   B. marble.   C. granite.   D. lead.
Find the zeros. g(x)=(x^2+4x-12)(x-3)
Let x represent the number of television show episode that are taped in a season. Write an expression for the number of episodes taped in 4 seasons
What do “Tepeyac” and “Marian Anderson: Famous Concert Singer” have in common?
What is the What is the overall reaction order for this rate law: rate= k[A][B]? overall reaction order for this rate law: rate= k[A][B]?
Do all children born to blood types AB and A have blood type B?