ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

how did islam influence europe beginning around the 15th century? a. invasions by the islamic ottoman empire destroyed the byzantine empire. b. muslim merchants
ionic compounds are also known as salts valence organic elements
Why is it important to assess flexibility both before AND during a workout regimen?
what is meant by backing up files through cloud computing?
they take a serpentine course, their arms flash in the sun hark to the musical clank whitman, from "cavalry crossing a ford" how would the poem change if "music
what is the value of the number 4 on 264,807
how do you solve (3*x) *7
5x + 10y = 18 x = y - 6 Which of the following equations is the result of substituting y - 6 in for x in the first equation? 5x + 10y - 6 = 18 5y - 6 + 10y = 18
I need help on the part where it says devonte
what does sovereignty mean