shoto67 shoto67
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ms. Weber spent $3.75 on cheese. Each ounce of cheese costs $0.75. How many ounces of cheese did she buy?

Respuesta :

TissuePaper TissuePaper
  • 04-03-2022

3.75 / .75 = 5 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence from "The Gift of the Magi" provides the BEST example of the author’s use of foreshadowing to create tension? a."While the mistress of the home i
In what ways are the religions of these Asian regions culturally similar to one another?
The Catskills figured prominently in which artistic school?
These countries occupy the horn of africa
Which of the following ingredients for paella is found in the ocean A) los camarones B) los mariscos C) both a and b D) none of the above
In 1854 United States seaman Commodore Matthew C. Perry negotiated the Convention of Kanagawa in Japan. What was the purpose of this treaty?
A child living in a developing country with high rates of malnutrition is at risk for developing protein-calorie malnutrition. if this child consumes insufficie
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie? A) $0.25 B) $0.50 C) $2.25 D) $3.00
I don't know how to do this.
What is the definition of energy stored in chemical bonds of molecules?