777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Which version of the sentence is most precise? First, we should not dismiss the concerns of those living along the river. First and foremost, we should not
What is the value of w?????
What was the main reason why many African Americans became sharecroppers after the Civil War?
Does nystagmus occur after a person in a rotating
Is the nucleolus found in a plant animal or both?
Jessi bough 18 gallons of paint to paint her house and garage. If she used 75% of the paint on the house and half of the rest on the garage. How much paint did
The floor of a shed has an area of 99 square feet. The floor is in the shape of a rectangle whose length is 7 feet less than twice the width. Find the length
If scientists were able to stop the tectonic plates from moving people on earth will no longer have? A. The tides B. Earthquakes C. Ocean waves D. Changes in s
Grace is making holiday cards. Each rectangular card has an area of 28 square inches and the length is 3 inches more than the width. Find the length and width o
Which action is an example of the author's use of pathos in "Lifeboat Ethics: The Case Against Helping the Poor"? A. Trying to scare the audience with the lifeb