sofoyoyo9746 sofoyoyo9746
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

One ruler and 2 pencils cost £1. 40 and one ruler and 6 pencils cost £3. 20 what is the cost of the ruler and pencil?

Respuesta :

aryaaa1
aryaaa1 aryaaa1
  • 05-05-2022

Answer:

ruler: £0.50

pencil: £0.45

Answer Link

Otras preguntas

Match the inequality with its line graph. 1. -6-5 -4-3-2-1 0 2. + -6-5 1 2 2-6 3 +> -x-5≤-2 -4-3-2-1012 3. + 2 6+x≤3 -6-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 4. ++ -6-5 -4-3-2
Betty (mass 40 kg), standing on slippery ice, catches her leaping dog (mass 15 kg) moving horizontally at 3 m/s. what speed to they move after she catches her d
A cream that would relieve itching due to allergies: a) Antihistamine cream b) Corticosteroid cream c) Hydrocortisone cream d) Calamine lotion
feelings and ideas are suggested by the phrase "weather'd every rack" in line 2?
A TIMI risk score of 0-2 indicates: A) High Risk B) Intermediate Risk C) Low Risk D) No Risk
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
Explain how representation was proposed in the Virginia and New Jersey plan and how the great compromise helped to settle the dispute over representation.
the school cafeteria offered a choice of pizza or nachos to sixth grade students. One hundred and five students chose pizza. This represents 35% of the sixth gr
Factor. X squared plus 8x plus 15
The helps identify the field. A.primary key B. field name C. data type D.none of the above