kyleeeerae2026 kyleeeerae2026
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

Three friends go shopping together and buy the same kind of rice.
Placido buys 2 pounds and pays $4.50. Sophia buys 3 lb and pays $6.75.
Roger buys 4 lb and pays $9.00.
Identify the graph and unit price that represent the cost of the rice.

Respuesta :

MCRules
MCRules MCRules
  • 04-05-2022
1 pound is $2.25 as 4.50/2 equals 2.25
Answer Link

Otras preguntas

What is biogeography and what does it provide?
How many atoms are in 0.750 moles of zinc?
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
How did scientists discover the common structure of cells?
If a slope of a line is 2/0 is it 0 or undefined?
“The genetic code is universal.” Explain this statement.
If Walt can paint 25 feet of fence in an hour, and Joe can paint 35 feet in an hour, how many minutes will it take them to paint a 150-foot fence, if they work
Write a system of equations with a solution (4,–3)
What is biogeography and what does it provide?
After what happened on April 19 can war between the colonies and Great Britain be avoided?