tessievalenta tessievalenta
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 candies for a
total of $3.28, how much did it
cost you for 3 candies?

Respuesta :

jane8713
jane8713 jane8713
  • 01-06-2022

Answer:

2.46

Step-by-step explanation:

3.28/4=0.82(for one candy)

0.82×3=2.46(for 3 candies)

Answer Link

Otras preguntas

How many days are in 7.5 years
The Preamble to the United States Constitution includes the phrase "promote the general Welfare" because its authors knew that A people can be expected to act i
in what shape are the lateral faces of a pyramid
If you triple 4 and subtract 2 each day, how many days until you have zero?
Which European country gained control of the Suez Canal, even though it did not finance or participate in its construction? A. Netherlands B. Belgium C. Germany
A dust bunny gathers dust at a rate of 11% per week. The dust bunny, Alfred, originally weighed 0.7 ounces. Write an equation that represents the weight of Alfr
which measurement is greatest? 6 kilometers, 60 meters,600 centimeters, 6000 millimeters
33pt = blank qt blank pt
factor these expressions: 1. 7+14x 2. 32x-15 3. 24+32x 4. 6x-9 5. 48+24x 6. 72-18x 7. 25x+14
what is a person called when they move place to place