mouseed mouseed
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for 4.50. what is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2017
90 cents per kilogram( 4.50÷5=0.9)
Answer Link

Otras preguntas

At 3:30 P.M. the angle between the hands of a clock is
Which of the following best describes why the Farmers’ Alliances formed the Populist Party? A) The Farmers’ Alliances were not successful in changing the crop-l
a carpenter who is installing cabinets uses thin pieces of material called shims to fill gaps. the carpenter uses four shims to fill a gap that is 1.2 centimete
what is the value of the 9's in 299
A discounted concert ticket cost $14.50 less than the original price (p). You pay $53 for a discounted ticket. Write and solve an equation to find the original
explain the relationship between observations and hypotheses
what describes this number sentence 6+0=6
in the late 1800s, the first state government reform legislation regarding railroad practices addressed
Identify five Native American loan words
if x and y are positive integers and 3x+2y=13 what could be the value of y