ka4ssR5oxandancher ka4ssR5oxandancher
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

If ten pounds of apples coast $4.90 what would be the price per pound

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
4.9 divided by 10 equals $.49 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Examine these two paintings that depict famous events from American history. The image on the left, painted in 1940, shows the signing of the U.S. Constitution
James is playing his favorite game at the arcade. After playing the game 3 times, he has 8 tokens remaining. He initially had 20 tokens, and the game costs the
To travel at constant speed, a car engine provides 24KW of useful power. The driving force on the car is 600N. At what speed does it travel?
HELP ME PLS!!!! asap!!!!
how conditions changed in the American South over the final decades of the 1800s for African Americans. Consider black politics, black voting, and the rise of
Part A: What tone does Dr. King use in his argument? Question 3 options: Assertive Passive Adoring Angry
Haow does Shakespeare use of supernatural to create suspence in macbeth
Who was the Democratic nominee for president in the Election of 1868? A) Ulysses S. Grant B) Horatio Seymour C) Samuel Tilden D) Charles Sumner
What is the percentile for data value 6 in the following data set? 4 13 8 6 4 4 13 6 4 13 2 13 15 5 9 4 12 8 6 13 40 25 35 62
I know #2 is D. I just need to know why