JhaceZ70332 JhaceZ70332
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If Charlie’s Chocolate Fudge costs $1.95 perpound, how many pounds can you buy for $10.00?Set up a proportion.Make sure that the units match going across.Cross multiply to solve,X =_____ pounds for $10.

Respuesta :

MyalynnX91265 MyalynnX91265
  • 03-11-2022

Let's use a rule of three:

This way,

[tex]x=\frac{10\cdot1}{1.95}\Rightarrow x=5.13lbs[/tex]

We could buy 5.13 pounds

Ver imagen MyalynnX91265
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following choices would complete the sentence correctly? "Harold liked to sit ___________ the door and the bookcase because that seat allowed him t
Please answer the following its urgent 2 and 3
Please answer today or tomorrow. The outside temperature was 5 degrees Fahrenheit. How many degrees below the freezing point of water was the temperature?
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINALISTTTT
Precise words for nutrition?
Help Secondary succession occurs where vegetation existed previously, usually after some type of disturbance. True or False
please help :). i need to get a 100 on this.​
How much force is needed to accelerate a 1,000kg car at a rate of 8m/s2
Solve the system by substitution.y=-8x-24
1. Whose book is on the chair, Melany?Is it (your, yours)?​