AarohiR756591 AarohiR756591
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

you buy rice at 0.71 Uptown one batch of fried rice requires 10 lb of rice how much does a rice for one batch cost

Respuesta :

CharletS678474 CharletS678474
  • 03-11-2022

Consider one pound of rice costs $0.71. Then, for 10 lb of rice, you have:

cost of 10 lb of rice = 0.71 x 10 = $7.1

Hence, 10 lb of rice cost $7.1

Answer Link

Otras preguntas

genes are carried from parents to offspring on structures called
can someone please help ? (:
biomedical definition
what are the effects of boiling sulfuric acid?
Complete the following statements by writing the missing word (s). 16. If two lines intersect, then their intersection is exactly ________________. 17. ________
a spinner is divided into 8 equal sections. 5 sections are red and 3 are green. if the spinner is spun 3 times, what is the probability that it lands on red exa
a spinner is divided into 8 equal sections. 5 sections are red and 3 are green. if the spinner is spun 3 times, what is the probability that it lands on red exa
could you tell me what is sputnik?
solve the formula for the indicated variable  c=yt+y,for t (the solution is t=___)
If x= (a^2)/b, which situation would always double the value of x? (1) Doubling the value of a(2) Halving the value of a(3) Doubling the value of b(4) Halving t