imgrinden77 imgrinden77
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The table shows the pricing for four different brands of cat food. Brand Cost A $0.88 for 4 oz B $1.05 for 5 oz C $1.60 for 8 oz D $2.28 for 12 oz Which brand costs the least per ounce? A B C D

Respuesta :

samares181
samares181 samares181
  • 26-01-2022

Answer:

d $2.28 for 12 oz

Step-by-step explanation:

I took the quiz

Answer Link

Otras preguntas

What challenged European colonial rule in Africa in the late 1800s? A. Occasional rebellions B. Drought C. Rough seas D. New markets in America
Consider the data shown on the graph. The y-intercept represents a starting salary of 5 32.500 for a new employee. The slope represents an additional S 2.500 in
Work out a) 2/7 + 3/7
What is the circumference of the following circle?
.......................
Massa says that 540 = 6 = 9. Is he right? Explain how you know using an equation.
Combine like terms. (-2z - 3) + (4c + 6y) + (7 + 3c)
Write an equation that describes the function. Pls help I will give brainliest!!! ​
Question is on the file
please answer all this questions correctly... please answer fast... right answer will be marked as brainliest​