TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 35+ )
Otras preguntas
Clozapine (Clozaril) and Chlorpromazine for negative and positive symptoms of Schizophrenia - what should be done for side effects? a) Discontinue medication im
List one method of testing a product quality
Isolate x in 3x − 9y = 15.
Express in Simplest Radical Form:Simplify the expression: √10×√50a. √5b. √500c. 10√5d. 5√2
two teachers want to give books to students. first teacher's books aren't enough for students, she needs 24 more books to be enough, and also the number of seco
-15<-2/3x solve the inequality
Currently, the number of married adults in the United States :__________a. dropped from 1960 to 1980 and has climbed steadily since then. b. is about the same t
Best Buy was having a sale on all flat screen tvs the sale price of a 350 tv was 280 what was the discount rate
Lines b and c are parallel (Picture include) What is the measure of ∠6? O m∠26= 45° O m∠26 = 54° O m∠26 = 117° O m∠26 126°
describe how water moves from the soil into xylem of root hairs