SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Clasificați Sistemul nervos din punct de vedere: topografic si functional
An item is regularly priced at $87. It is on sale for 35% off the regular price.
The sum of two numbers is 42. If one third of one number is 5 greater than one sixth of another number, which of the following is the smaller number?
Examine the system of equations. Do you think the lines will intersect? Explain. y = 2x – 7 y = x – 7
Please help show work!!!!!!!!!! 20 POINTS WILL MARK BRAINLIEST A scuba diver wants to dive more than 2 1/2 times his previous deepest dive. That means he has t
what environmental force did unibic use in segmenting its market?what is the firce about?
Lauren knits scarves. Around Valentine's Day, she sold 39 red-and-white scarves for $12 each. She spent $45.60 on red yarn and $45.60 on white yarn. How much pr
y=4x+5 2x+y=17 Use substitution
the neutron was discoverd by
Which of the following statement is a true statement?