zsghz
zsghz zsghz
  • 03-06-2017
  • Mathematics
contestada

roberta needs ribbon for a craft project. the ribbon sells for $3.75 per yard. whats the cost in dollars for 48 inches of ribbon ?

Respuesta :

Incense
Incense Incense
  • 03-06-2017
36 inches are in one yard, 48 inches is 1.3 yards, 1.3 multiply by $3.75 would be approximately $4.87
Answer Link

Otras preguntas

what is a forensic paleontologist?dum it down for me​
i need help please thanks​
Ron is preparing for a two-day presentation to a large audience at a seminar that he conducts every year. He should: a. spend a lot of time rehearsing the pres
which were expermental groups
What were the conditions like for mexicans leading up to the revolution.
Mohammed delivered ⅜ of the newspapers on his route in the first hour and ⅘ of the rest in the second hour. What fraction of all the newspapers did Mohammed del
HELWP MWEEEEEEEEEEEEEEE A new bank customer with ​$ 4,000 wants to open a money market account. The bank is offering a simple interest rate of 1.3​%. a. How mu
What is the closest synonym for the word ""survive""?.
true or false Britain created the Sugar Act to stop the American colonists from getting delicious sugar, sweet molasses, and popular rum from the Caribbean.
find the slope (-2,-4) (-5,5)