giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

A recycling center was offering cash for different types of recyclables. For each pound of copper they paid $1.48, for each pound of aluminum they paid $1.55, a
Do you like dogs and why​
A coastal watershed has a total surface area of 561 km2. The land area is 552 km2 and the area of the rivers is 9 km2. A water budget for the watershed has the
(a) Even though there is far less carbon in the atmosphere than other reservoirs on earth (ie the land and the ocean), it plays a very special role in the carbo
y=5x+5Proportional or Non Proportional?Why or Why Not?​
3(x2 – 13x +41) +8=11
what is meant by osmosis?
The magnitude of the electrostatic force between two identical ions that are separated by a distance of 8.3 × 10-10m is 192.9 × 10-9N.(a)What is the charge of e
Audrey is saving for a school trip. She needs $180 for the bus tickets, $215 for the hotel, and $80 for meals. The table shows how much money she and her siste
4. Find the absolute value. |12|