DRJ DRJ
  • 04-06-2015
  • Mathematics
contestada

You have just purchased a 6-lb bag of apples for $4.80 at a local produce stand. How much would you expect to pay for a 10-lb bag of apples?

Respuesta :

annabellthegrea
annabellthegrea annabellthegrea
  • 04-06-2015


First, find out how much money it cost per 1 lb of apples.

Divide $4.8/ 6 lbs

$0.8/ 1 lbs

Multiply amount per pound by cost

0.8 * 10 = 8

$8.00 for 10 lb bag of apples.

Answer Link

Otras preguntas

A person’s phenotype can be best described as:
A liter is the same as a cubic meter. a. True b. False
If you wanted to reduce your risk of contracting a communicable disease you could __________. a. take steps to reduce your immune 6 b. avoid touching your shoes
The most common mechanism for holding police accountable for their misconduct is
Which word does not include the idea of sound? a. contiguous b. resonate c. sonic d. vociferous
Factorise and Solve
Costs that fluctuate based on production levels achieved are called ________ costs. Answer market-driven overhead fixed variable
which situation was a direct challenge to the political and religious authority of the Catholic church
Find LeShawn's average speed in meters per hour. 1,448 meters per minute
the volume of the cube is 512in3 what is the side length