sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

One liter of petrol costs $187/4. What is the cost of $35 liters of petrol
233,740 expanded word form
What is the product of 127 and 32
7000 is 1/10 of what???
Lulu bought 2 blouses for $24 each and 3 pairs of socks for $7 each, tax included. How much change would she receive if she paid with bills totaling $80? Choose
Which is a true statement? a. –15 > –5 b. –4 > 0 c. –12 < –3 d. 2 < –5 d
How did the US change socialy between 1776 and 1870?
There were 200 people at the baseball game. Each of them bought a $8 ticket to get into the game. How much money did the people spend on baseball tickets for th
FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS
rename the number 120,000