starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

The doctor is prepared to diagnose the patient, although one or two more tests should be run first. O assuredly O wisely O utterly O causally O tentatively
One positive integer is 1 less than twice another. The sum of their squares is 461. Find the integers.
Microrelato sobre el dinero
How have advances in technology supported the theory of evolution?pls I will give you brainliest answer if you answer this ​
Convert the measurement to the specified five unit round to 2 decimal Place necessary
Could Someone help me with this- No pasting links,No blabbering just to get the points.
Balance the following chemical reaction equation: FeS + _02_Fe2O3 + ___SO2
How many grams of carbon dioxide are produced from 6.95 moles of oxygen in the following reaction? 2CH4 + 4O2 → 2CO2 + 4H2O
The sum of three consecutive even numbers is 48. Find the three numbers​
What is the value of x?