Given: Nellie has to buy bird seed and the prices are as follows
To Find: which size bag should Nellie buy (which one would have the cheapest unit price)
Solution: D. Nellie should buy any size because they all have the same unit price.
Explanation:
We begin by finding the unit price, i.e., price per pound for each of the three bags.
This is done by using the Unitary Method. We must divide the price by the volume of the bag to find the price per pound.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Nellie should buy any size she wishes because they all have the same unit price..