blackqueen1029
blackqueen1029 blackqueen1029
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

strawberry candy cost 3¢ more than lollipops.

sarah pays 54¢ for 2 strawberry candies and 4 lollipops.

write an equation and solve for your variable.

Respuesta :

rfisher23nms
rfisher23nms rfisher23nms
  • 02-11-2017
The answer is 54 divided by 4
Answer Link

Otras preguntas

In today's workplace, just about everyone lies to take care of themselves
why was the concern over global cooling replaced with a concern over global warming? a. the science community needed a cause to frighten the general population.
Which system of government did the constitution create in the United States a. Confederation b. Parliamentary c.federation d. Limited monarchy
tall pea plants are dominant over short pea plants. can a short pea plant ever be produced from crossing two tall pea plants? a. no, only short pea plants can p
what is the next number?2 3 5 7 11 13 17
The imagery Phillis Wheatley uses in her poem "To His Excellency, George Washington" describes America as __________. A: A nation where no one lives anymore B:
In a restaurant, 2/5 of the floor space is taken up by the buffet. The fried chicken takes up 1/12 of the space in the buffet. How much of the floor space in th
Stored food in plants is eaten by animals for energy. true false
10x 10y = 1 x = y - 3 what is the value of y?
what is the recommended amount of servings for milk or milk products per day? a. 5 cups b. 3 cups c. 1 cup