SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

The circumfrence of a ball is 60cm. The ball rolls 16.2m. How many times does the ball make one complete roll?
When lithium reacts with bromine to form the compound LiBr each lithium atom (1) gains one electron and becomes a negatively charged ion (2) gains three electro
Under our Constitution, some powers belong to the federal government. What is one power of the federal government?
What is the supreme law of the land?
Who is the Commander in Chief of the military?
Name one right only for United States citizens.
examples of elastic and inelastic goods... ( at least 20 examples) URGENT..............
During the Cold War, what was the main concern of the United States?
Who invented hunting?
solving equationswhat is the value of x 8x+9=5x+18