ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

a large cube has 5 layers, each with 5 rows of 5 small cubes.  How many cubes will the larger cube contain?
Janis divided the two polynomials shown: 4x+2(4x^2-10x-6) What is the quotient? A: x+3 B: x-3 C: x-2 + -2/4x+2 D: x-2+-10/4x+2
What are the 6 most frequently cited areas of medical-related fraud in healthcare?
If 27% of a number is 11.34, what is the number?
what problem was the three-fifths compromise designed to solve
there are three source of resistance in parallel circuit. Two of them are rated at 20 ohms, the other at 10 ohms. What is the circuits total resistance
Which battle or event caused the most Japanese casualties?
3X 9 7x 10 9x 5x 516. Check
The cartilage which divides the nose in two parts is called the
why did Einstein urge the president to authorize the Manhattan Project