herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

jerichos status as the first city with a wall indicates that a. it was the first city built in during the old stone age b. it was the first time concrete was us
an endoscopic nasal surgical approach will be inserted through the
Theo is tracking the growth of his plant. When he got the plant, it was 2 cm high. It grows 0.5 cm per day. Which graph represents the growth of the plant?
when you infer you use details in a text to draw a conclusion about something that the author does not state directly what can you infer about sergio character
the equation below shows the total volume (v), in cubic units, of 2 identical boxes with each side equal to s units: v = 2s3 if s = 3.5 units, what is the value
Which navigation technique consisted of using the sun, moon, and stars to determine a ship's heading? A. piloting B. dead reckoning C. celestial naviga
factors that causes or influence teenagers to prescription for drung abuse
understanding density can help you predict if a. an object will roll. b. an object will deflate. c. an object will sink or float.
how long ago did homo sapiens appear
Tim count his friends fingers by five. He count six hands. What number does he say?