nicole270 nicole270
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If three pounds of bananas cost $4.50, find the cost of 10 pounds of bananas

If three pounds of bananas cost 450 find the cost of 10 pounds of bananas class=

Respuesta :

juliamartin21 juliamartin21
  • 01-12-2017
Each pound costs $1.50 so 10 times $1.50= $15
Answer Link

Otras preguntas

What resources were European countries searching for in Africa?
How to find maximum and minimum values of a parabola
Sabine rode on a passenger train for 480 miles between 10:30 A.M. and 6:30 P.M. to visit a friend in a different city. Part A Calculate the train's average spee
What conflict does casca's explanation of the crowd's cries in the passage best illustrate? character vs. Society character vs. Character character vs. Nature c
Andrew Johnson and Abraham Lincoln both desired blank. Which statement accurately completes the sentence?
Which sentence best explains the meaning of the bolded line in this excerpt from act v, scene i, of twelfth night? clown: why, 'some are born great, some achiev
can someone check my work please
Written communication skills are important in the working world because...
Identify the range of the exponential function?
A certain lake is 85 feet deep. After a hurricane, the level of the lake rose to 88 feet. Find the percent of change in the depth of the lake. Round to the near