alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

how might the history of california have been different if the gold rush had not happened
What events began and ended athens' golden age??
why did the framers give the power to congress rather than to the states?
which accurately describes a tangent
The areas of two circles are 36(pi) and 64(pi). What is hte ratio of the diameters? of the circumferences?
The length of an arc of a circle is equal to 1/5 of the circumference of the circle. If the length of the arc is 2π, the radius of the circle is
Which shows 5.45 written as a mixed number?
how long is 63 months in years?
What is twenty percent off 600 hundred pounds
The square root of 617 is between which two numbers?