winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

how do you slove a slope problem
what evidence is there that the colonists had already unsuccessfully voiced their concerns to the king?
What economic principles did the Whig Party stand for? In what ways were its objectives more modern than those of the Democrats? Do you think that the governmen
Who controlled the Holy Land in 1095?
If Leslie travels 1/3 of a mile in 5/6 of an hour and maintains a constant speed, what is her distance per hour? Please show work
The results of the Puritan and Glorious Revolutions in England were significant for Europe and the Americas because they demonstrated that __________. attempts
what is the name of world's biggest sea?
where did three other revolutions take place in 1830,and what was a common cause of all of them
What are integers from 6.32-10.99
Lucy wants to make different types of cheesecake. Each cheesecake uses 2/3 pound of cream cheese. She has 2 pounds of cream cheese . How many cheesecakes can sh