Kaybella Kaybella
  • 01-04-2018
  • Mathematics
contestada

Diego brought cookies that cost $0.89 per pound. He paid $4.45 for the cookies. How many pounds of cookies did he buy

Respuesta :

RavoxPL RavoxPL
  • 01-04-2018
5 pounds because 4.45$ : 0.89$ = 5 :D
Answer Link
CyCandy
CyCandy CyCandy
  • 01-04-2018
He bought 5 pounds of cookies.
Ver imagen CyCandy
Answer Link

Otras preguntas

Click and drag like terms onto each other to simplify fully -2x+1+7x-3y
plz help please and thank you
Identify an advantage of working in teams
I’m conflicted between B and C
what is 2+[4-8]-7 i need to know because my awnser wont come out right
What is the value of (10 – 6)2 + 6 • 2 – (3 + 2)2? A. 10 B. 3 C. –1 D. –5
2. Find the Unit price per can if it cots $3 for 6 cans of sodas. Round To the nearest hundredths. $0.5 per can
Which list represents the steps for analyzing visual art? view, conclude, critique, create view, focus, conclude, relate view, focus, observe, conclude view, co
Modern neuroscience has found that once we pass adolescence, the human brain is no longer plastic. True False
Initially, Greg has a total of 60 DVDs and CDs in his collection. He then sold 1/8 of his CDs and 1/2 of his DVDs. If the number of DVDs he sold is twice the nu