vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

GUYS!!! PLEASE HELP MEEEE!!!!!1 I'LL MARK BRAINLYIST!!!!!!!!!!!! OR HOW EVER YOU SPELL IT!!!!!!!!!!!!! 1. Is C 2. In the graph of the inequality x-2y >= 4,
you have 18 stamps from Mexico in your stamp collection. These stamps represent 3/8 of your collection. The rest of the stamps are from the United States. How m
Another 20 points for who can make a good Title from “The Montgomery Bus Boycott
what were two of the ways that nazis would kill large numbers of jews?
Which is the correct pairing of a titan of industry and his build? A) Vanderbilt- Steel B) Morgan- Banking C) Rockefeller- Railroad D) Carnegie- Oil
What is the answer I need it ASAP!!!!!!!!!
Defensive strategies focus on ways to score points against the opposing team. True or False
Which fraction is more than 1/2 ? a:3/7 b:5/10 c:6/13 d:7/12
Enzymes? A. are able to heat up molecules so that they can react. B. always provide carbon dioxide for chemical reactions. C. hold substrate molecules in the co
Before being named ___, person cannot have served in the military for the previous 10 years