hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
Write 3/5, 1 2/3, 15/7, 1/2, 2 5/8, and 9/4 in order from least to greatest!!!
What is the last number
True or false. If a line L1has equation y = mx + b, where m and b are constants with m ≠ 0, then an equation of a line L2 perpendicular to L1 has the form y = -
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
if a sample of magnesium has a mass of 60 g, how many moles of magnesium does the sample contain
what are ten american triebs
what is the full definition of adaptation?
Carla's plant was 10 2/3 inches tall. Yolanda's was 8 3/4 inches tall. How much taller was Carla's plant than Yolanda's?I came up with 2 11/12.   Am I right??
What is the next number of the pattern. 2 7 26 101 400